67-06 „Drahý Hari Bhakti Nudašo, tento dopis ti píšu z nemocnice. Najednou mě začala bolet hlava a bušení v hrudi. Když si mnu hruď, cítím to v levé ruce, a když si mnu ruku, cítím to ve hrudi. Moje levá ruka je teď bezvládná. Proto tě prosím, pokud je v  Mathuře nějaký dobrý védský doktor, který by mi mohl poslat nějaké léky, tak je prosím kup a pošli letecky do našeho chrámu, na adresu ISKCON, 26 Second Ave, New York, N.Y. Hlavní příznak je, že mám ostré bolesti hlavy. A každých deset patnáct minut se mi zachvěje levá ruka. Obávám se, aby to nebyla nemoc jako lakhya (?). Chlapci se o mě výborně starají, o péči nemám nouzi. Ale toto tělo je koneckonců přece jen smrtelné. Připlul jsem do této země s velkou misí vykonat nařízení mého duchovního učitele, ale v srdci mám bodání. Máji se samozřejmě nebojím, vím, že se mě májá nemůže ani dotknout, ale přesto – kdybych v této situaci umřel, má mise by zůstala nenaplněná. Proto se prosím modli k Prabhuovi, Pánu Čaitanjovi, a k Vrindávan Bihárímu, aby mě protentokrát zachránili, protože moje mise ještě není dokončená. Ještě bych rád pár dnů žil. Chtějí mi zavolat nějakého zkušeného ájurvédského lékaře, který takové nemoci léčí, ale já jsem to hochům nedovolil. Pokud to však bude nezbytné, můžeš-li mi doporučit zkušeného lékaře, který by sem mohl přijet, můžeme mu poslat peníze na cestu nebo zařídit letenku. Když tak se poraď s tím, kdo má na starosti Dacca Shakti. Nakonec ti můžu vyjevit, že bych byl nakloněný ájurvédské léčbě. Můžeš se poradit s ájurvédským doktorem ve Vrindávanu, který je gaudíja-vaišnavou. On mě dobře zná. Také prodává moje knížky. Je-li to možné, je potřeba udělat dvě věci: poslat mi patřičné léky a pokyny, to by bylo skvělé. Ale pokud bych se měl vrátit, to bych také mohl. Prosím, odepiš co nejdříve v angličtině, protože moji žáci neumí číst hindštinu. Teď, jak jsem upoutaný na lůžko, nemohu číst dopisy. Prosím ber tento dopis jako velice naléhavý. Prober to s doktory podle potřeby a dej mi vědět, co mám dělat. V Mathuře je bezpochyby mnoho ájurvédských lékařů a také mnoho šarlatánů. Těm se snaž vyhýbat. Hned bych se býval vrátil do

Indie, ale podle doktorů je to riskantní. Bude-li třeba, vrátím se, hned jak na tu namáhavou cestu budu mít sílu. Ještě jednou zopakuji mé příznaky, abys mohl podniknout nezbytné. Najednou se u mě asi před čtyřmi dny objevilo bušení mezi srdcem a žaludkem. Bylo to tak vyčerpávající, že jsem omdléval. Pak jsem se poradil s doktorem, který mi dal léky, ale ty nezabíraly, tak mě moji žáci převezli do nemocnice, kde platí denně asi 400 rupií. O péči není nouze. Uplatňují se veškeré vědecké postupy. Ale myslím, že by to chtělo ájurvédské léky. Proto tě žádám, abys podnikl okamžité kroky a poslal odpověď. Doufám, že z tohoto dopisu chápeš moji situaci. Možná by sis k jeho čtení mohl přizvat nějakého přítele, který umí výborně anglicky, aby ti ho přečetl správně a pomohl správně odpovědět. V bengálštině nebo hindštině si teď nemůžeme dopisovat.

S úctou tvůj,

A. C. Bhaktivedanta Swami

Stephen Guarino

tajemník ISKCONu

za A. C. Bhaktivedantu Swamiho“ (dŠP Hari Bhakti Nudašovi, 1. června

1967)

67-06 „Jsem velmi rád za tvůj nedávný dopis. Také jsem rád, že tě mohu  informovat, že Krišnovou milostí se mé zdraví zlepšuje. Nevěřím v léky nebo doktory, ale prakticky vnímám, že masáže mi pomáhají nade všechna očekávání. Dnes jsem se sám osprchoval a předčítám Šrímad-Bhágavatam a mám se tady na pobřeží v New Jersey příjemně. Věřím, že během čtrnácti dnů se mi zdraví natolik vrátí, že se budu moci vydat do  San Franciska a se všemi se tam s vámi setkám.“ (dŠP Nandarání, 9. června 1967)

67-06 „Přijel jsem na mořské pobřeží v New Jersey a můj stav se vyvíjí dobře. Dnes jsem se sám osprchoval, poprvé od té doby, co jsem onemocněl."“ (dŠP Mukundovi, 9. června 1967)

67-07 „Ptala ses mě, kolik hodin máš pracovat. Náš život je zasvěcený Krišnovi, a měla bys pro Něj pracovat 24 hodin denně. Máme služby různých druhů. Co se tebe týče, ty bys měla pracovat na svých obrazech tak dlouho, dokud se budeš cítit fit. Nepřepracovávej se. Druhou polovinu času by ses měla věnovat zpívání manter a čtení Šrímad-Bhágavatamu.“ (dŠP Džadurání, červenec 1967)

67-07 „Co se týče mého zdraví, celkově je to dobré, ale někdy se necítím úplně v pořádku. Všechno závisí na Krišnovi, bude to tak, jak si On bude přát.“ (dŠP Brahmánandovi, 11. července 1967)

67-09 „Když jsem přijel do Dillí, dostal jsem dopis a žádal jsem tě, aby ses patřičně postaral o Gargamuniho. Ať si pořádně odpočine, a jak jsem doporučoval, dávej mu cukrkandl. Když má někdo žloutenku, bude cukrkandl jenom přijímat, a jakmile se uzdraví, bude vnímat i jeho původní chuť. V tu chvíli bude jasné, že je pacient vyléčený.“ (dŠP Brahmánandovi, 15. září 1967)

67-09 „Dělal jsem si velké starosti s tvojí nemocí, ale Brahmánanda mi napsal, že jsi na tom lépe. Ať už jsi na tom jakkoliv, radím ti, abys co nejvíc cucal cukrkandl. Pořád měj kousek v puse. Co se týče jídla, můžeš jíst zralou papáju v libovolném množství, a je-li to možné, vař si zelenou papáju. To bude tvoje dieta a medicína. Kromě toho dostatečně odpočívej a zpívej Hare Krišna. Takovými situacemi musíme procházet, dokud máme hmotné tělo. Když prohloubíme svou lásku ke Krišnovi, dokážeme se z této máji vymanit. Proto lidé, kteří se nesnaží rozvíjet své vědomí Krišny, jen promarňují svůj drahocenný čas a lidský život. Lidský život je příležitostí vyprostit se z hmotných těl. Hmotná těla dostáváme podle toho, co děláme. Lidé, kteří se chovají jako psi, dostanou v příštím životě těla psů a lidé, kteří mají vědomí Krišny, dostanou těla, jako má Krišna, takže vyvinuté vědomí lidského života se má soustředit na vědomí Krišny, abychom se mohli vymanit z hmotného zapletení. Tyto pravdy je třeba kázat po celém světě a těm, kteří jsou natolik inteligentní, že jsou schopní brát vědomí Krišny vážně. Určitě se rychle vyléčíš, tím si můžeš být jistý, ale až tě ta nemoc přejde, udržuj se prosím v kondici pomocí pravidelných zvyků: aspoň jednou denně se koupej a dobře si načasuj jedení, pití a spaní. Teď jsi ženatý, tak máš příležitost i k pohlavnímu životu, ale i to by mělo být regulované. Posílené vědomí Krišny oslabí sklony k uspokojování smyslů. Příliš mnoho smyslového požitku je příčinou, proč dostáváme hmotná těla. Takže aby nás těla neobtěžovala, musíme žít regulovaným životem a jednoduše rozvíjet své vědomí Krišny. Budu se modlit ke Krišnovi, aby ses brzy uzdravil.“ (dŠP Gargamunimu, 15. září 1967)

67-12 „Moje první starost je, že nejíš dobře. To vzbuzuje úzkost. Prosím nejez dál a koření. Jen vařenou zeleninu, rýži a pár čapát. Máslo si dávej na stranu a jez ho jen tolik, kolik potřebuješ pro chuť. Dvakrát denně pij mléko, ráno a večer. Nejez v noci. Večer si sněz trochu ovoce. Po hlavním jídle si vezmi nějakou pilulku na trávení. Myslím, že by ti pomohly tabletky ze sody s mátou. Dbejte v první řadě na své zdraví. To je informace nejen pro tebe, ale pro všechny mé vznešené syny. Já jsem starý člověk. Můžu žít, nebo zemřít, na tom nezáleží. Ale vy musíte žít ještě dlouho, abyste razili toto hnutí pro vědomí Krišny.“ (dŠP Rájarámovi, 21. prosince 1967)

68-01 „Na fyzické a mentální úrovni můžeme někdy zažívat rušivé nepříjemnosti, ale musíme pevně stát na duchovní úrovni. V této souvislosti vám můžu sdělit, že v současné době nejsem fyzicky fit. Stále se mi ozývá bzučení v mozku. V noci špatně spím, ale pořád pracuji, protože se snažím být na duchovní úrovni. Doufám, že se mě pokusíte správně pochopit a budete dělat, co je potřeba. Doufám, že se máte dobře." (dŠPJamuně a Haršarání, 15. ledna 1968)

68-01 „Starám se o své zdraví, jak jen to jde, ale Krišnovi se musí sloužit i za cenu ohrožení života. Živá bytost dostává milióny příležitostí získat tělo určitého druhu, ale je vzácné, aby dostala příležitost sloužit Krišnovi. Službu pro Krišnu je nutné vykonávat navzdory všemu nebezpečí, ale neboj se, starám se o své zdraví za pomoci Gaurasundary. Doufám, že jsi v pořádku.“ (dŠP Rúpánugovi, 23. ledna 1968)

68-03 „Děkuji ti za to sušené mango. Jsem za něj moc rád. Moc mi chutná a prosím, posílej mi je dál, buď každý týden a půl, nebo každé dva týdny. Moc mi chutná.“ (dŠP Dévánandovi, 18. března 1968)

68-03 „Ty lístky jsou z nímového stromu. Uchovej je, a až přijedu, udělám z nich zubní pastu. Nímový strom má silné antiseptické vlastnosti.“ (dŠP Brahmánandovi, 21. března 1968)

68-03 „Došel mi tvůj dopis ze 20. března 1968, kde píšeš o své nemoci. Dokud máme toto hmotné tělo, budou útrapy přicházet a odcházet. My je musíme jen tolerovat a snažit se rozvíjet vědomí Krišny, jak nejlépe dovedeme. Přeposílám tvůj dopis Brahmánandovi, aby pokryl tvé nemocniční výdaje. Já nevím, jak to můžeme zařídit, ale Brahmánanda zapřemýšlí, jak to vyřešit.“ (dŠP Pradjumnovi, 23. března 1968)

68-04 „Mléko by se nikdy nemělo smíchávat se solí. Je to nevhodné a vyvolává to lepru. Sůl se ale může smíchávat s jogurtem.“ (dŠP Aniruddhovi, 9. dubna, 1968)

68-05 „Máš nějakou infekci a dělám si velké starosti s tvou bolavou cystou. Nevím přesně, co to je, ale pokud je to obvyklý případ, myslím, že ty bolesti může zmírnit trochu Sloanovy masti. Pokud je to v kůži, budeš se muset poradit s nějakým lékařem, ale můžeš to zkusit potřít Sloanovou mastí. Před potřením to místo můžeš předehřát tak, že na něj přiložíš nějaký měkký polštářek, ohřátý v horké vodě. Po zahřátí budeš moct nanést Sloanovu mast. Doufám, že ti brzy bude líp. Posílej mi prosím zprávy, jak se to vyvíjí.“ (dŠP Gargamunimu, 5. května 1968)

68-10 „Dělám si s tebou velké starosti, že jsi prací přišel k úrazu. Nevím, jakou ugra-karmu jsi dělal, ale musíš si dávat pozor při všem, co děláš. Tvé tělo je odevzdané Krišnovi, a proto bys ho neměl zanedbávat. Měl bys pořád uvažovat tak, že toto tělo už není tvé tělo, ale Krišnovo tělo. Proto by ses o něj měl starat.“ (dŠP Džajapatákovi, 6. října 1968)

68-10 „Chápu, že Málatí trpí na nějaké revma. Nejlepší jsou na to horké koupele a masáže s kafrovým olejem, a pokud to příliš bolí, použijte Sloanovu mast. Nejlepší je se poradit s nějakým zkušeným lékařem. Ájurvédská medicína, kterou bych mohl doporučit, asi není v Londýně k sehnání, ale pokud tam je nějaký ájurvédský obchod, dej mi vědět, a já nějakou medicínu doporučím. Nejlepší je zpívat hlasitě Hare Krišna.“ (dŠP Šjámasundarovi, 10. října 1968)

68-11 „Rád slyším, že se Džadurání cítí trochu lépe, a doufám, že se o ni patřičně postaráte. Chápu to tak, že Góvinda dásí doporučila Džadurání, aby brala pilulky obsahující železo. Tady je berou skoro všechna děvčata. Tak si doplňují to, čeho se jim nedostává kvůli dřívějšímu zvyku jíst maso. To je dobré doporučení a já doufám, že se tím Džadurání snaží řídit. Tady se ukazuje, že Nandarání, Šjáma dásí a další se cítí lépe, když berou medicínu s železem.“ (dŠP Satsvarúpovi, 18. listopadu 1968)

68-12 „Co se týče mého zdraví, s radostí ti oznamuji, že je v lepším stavu než loni, když jsem se vrátil z Indie. Skončily mé bolesti hlavy a už neslyším to ostré bzučení—ale nějaké bzučení pořád pokračuje. Přece jenom už je to rozpadlý dům, a nemůžu čekat, že v takovém starém rozpadlém obydlí budu mít stejné pohodlí jako v nějaké novostavbě.“ (dŠP Brahmánandovi, 19. prosince 1968)

69-01 „Říkáš, že bys chtěl být ájurvédským lékařem, ale já si nemyslím, že to je dobrý nápad. Tato věda pro nás teď není moc důležitá, protože ve vaší zemi jsou hojné možnosti, jak si opatřit medicínu. Kromě toho by se hodně bylinek, které jsou pro ájurvédskou léčbu zapotřebí, muselo posílat z Indie, a to není příliš praktické. Ten homeopatický lék, který jsi zmiňoval, není pravý, je to podvod. Nejdůležitější medicína, o kterou by ses měl zajímat, je zpívat Hare Krišna a být čím dál stálejší ve vědomí Krišny. Studuj Bhagavad-gítu takovou, jaká je, a Šrímad-Bhágavatam a pomáhej dál svým duchovním bratrům rozvíjet vědomí Krišny. Tímto způsobem se stávej čím dál schopnějším kazatelem, a to bude nejúspěšnější a nejlépe oceňované úsilí.“ (dŠP Upéndrovi, 6. ledna 1969)

69-01 „Co se týče jiných jógových cvičení, pokud budeš přijímat Krišnovo prasádam, budeš si automaticky uchovávat tělo v dobré kondici, takže žádné extra cviky nejsou potřeba; ty se hodí lidem, kteří často jedí víc, než je nutné. V zájmu rozvíjení vědomí Krišny by člověk neměl jíst víc, než kolik potřebuje. Neměl by vyvíjet větší úsilí, než kolik odpovídá jeho kapacitě. Neměl by mluvit zbytečně. Neměl by si ukládat nějaké usměrňující zásady navíc a také by se neměl stýkat s lidmi, kteří nemají vědomí Krišny. Neměl by být příliš chamtivý. Co by měl dělat, je zpívat svaté jméno Pána s vírou, nadšením a pevným přesvědčením na základě prohlášení Pána Čaitanji, že prostým zpíváním mahá-mantry může člověk postupně dospět na nejvyšší úroveň duchovní dokonalosti. Také je důležité dodržovat čtyři usměrňující zásady: vyhýbat se nedovoleným pohlavním stykům, jedení masa, požívání omamných látek a hazardování. Jsem si jistý, že Rúpánuga ti v těchto věcech dá způsobilé vedení.“ (dŠP Kánuprije, 15. ledna 1969)

69-01 „Dostal jsem tvůj dopis s datem 28. ledna 1969 ohledně špatného zdraví Džadurání. Potřebuje celkový odpočinek. Měla by pozastavit všechnu práci a dostávat tekutou stravu, například ječmenný nápoj s vařeným  mlékem. Kup na tržnici ječmenná zrna, a recept je: 1 hrnek ječmene a 4 hrnky vody alespoň půl hodiny vařit. Vzniklou tekutinu můžete smíchat s mlékem a cukrem, a to může brát. Džadurání se nesmí v žádném ohledu přepínat. Měla by jen odpočívat a zpívat Hare Krišna. Až zase bude chtít pracovat, musí k tomu mít mé svolení. Prozatím ať všechnu práci pozastaví.“ (dŠP Satsvarúpovi, 31. ledna 1969)

69-02 „Velice mě zajímá, jak jsi na tom teď se zdravím. Prosím, dej mi vědět, zda se to zlepšuje, nebo zda ještě nějaký problém zůstává. Měli bychom mít pořád na paměti, že naše tělo není určené pro smyslový požitek, ale jen pro službu Krišnovi. A abychom mohli Krišnovi poskytovat dobrou, zdravou službu, nesmíme zanedbávat péči o tělo. Poučný příklad dává Sanátana Gósvámí. Jednou měl těžkou kožní nemoc, kvůli které i krvácel. Kdykoliv se s ním ale setkal Pán Čaitanja, vždy ho objímal, přestože Sanátana žádal Pána, ať to nedělá. Kvůli tomu chtěl Sanátana Gósvámí později spáchat sebevraždu, aby ho Pán Čaitanja neobjímal zakrváceného. Pán Čaitanja prohlédl jeho plán, zavolal si ho a řekl mu: ,Ty chceš skoncovat s tímto tělem, ale ty nevíš, že to tělo patří Krišnovi? Už jsi své tělo věnoval Krišnovi, tak jak s ním můžeš chtít skoncovat?‘ Takže nesmíš péči o své tělo zanedbávat. To je ponaučení, které dostáváme od Pána Čaitanji a Sanátany Gósvámího. Dělej pro své zdraví to nejlepší, co můžeš.“ (dŠP Rájarámovi, 9. února 1969)

69-02 „Už se nemůžu dočkat, až pojedu do Evropy a při první příležitosti navštívím Londýn, Německo a další místa. Jediný problém je, aby tam na mě nebyla moc velká zima, už jsem starý člověk. Dej mi tedy vědět, jaké tam jsou v tuto chvíli nejvyšší teploty nebo zda bude v březnu přijatelné počasí. Teploty 10-15 stupňů snáším dobře.“ (dŠP Krišnovi dásovi, 13. února 1969)

69-02 „Na tvé bolení zubů ti pomůže, když si budeš čistit zuby touto směsí: jednu část tvoří běžná sůl, a pak se přidá čistý hořčičný olej, v takovém množství, aby vznikla vhodná pasta. S touto pastou si pořádně čisti zuby, zvlášť tam, kde tě to bolí. Kloktej horkou vodu a pořád měj v puse pár hřebíčků. To myslím, že tě zbaví všech problémů. Není potřeba žádné zuby trhat.“ (dŠP Kírtanánandovi, 14. února 1969)

69-02 „Co se týče zdraví Šjáma dásí, je samo sebou, že dokud máme toto hmotné tělo, problémy jsou nevyhnutelné. Léky nám ve skutečnosti s našimi tělesnými potížemi nepomůžou, pokud nám nepomůže Krišna. Proto vždy, když máme s tělem potíž, měli bychom využít předepsané metody lékařské vědy a záviset na Krišnově milosti. Nejlepší, co se dá dělat, nejen pro Šjáma dásí, ale pro každého, je poradit se s nějakým uznávaným lékařem. Nakonec ale musíme záviset na milosti Krišny, takže bychom měli pravidelně zpívat svatá jména, modlit se ke Krišnovi, aby nám dal možnost Mu sloužit, a je-li třeba, můžeme přijmout doporučenou léčebnou metodu.“ (dŠP Kírtanánandovi, 14. února 1969)

69-02 „Co se týče tvých bolestí hlavy, nemáš čistá střeva. Z toho vzniká tvůj problém. Měl by sis dávat víc mléka a ovoce a jíst méně obilí a rýže. Seženeš-li santálový olej, masíruj si s ním svou oholenou hlavu. Dej mi vědět, zda se tvůj stav zlepšuje. Brahmačárí by neměl strádat tělesnými nemocemi.“ (dŠP Tóšanovi Krišnovi, 17. února 1969)

69-02 „Ihned mi prosím pošli sušené mango. To je má každodenní potrava, díky které jsem fit. Posílej mi pravidelně každý měsíc stejné množství, jako jsi mi poslal minule. To je tvůj osobní příspěvek pro mě.“ (dŠP Brahmánandovi, 17. února 1969)

69-02 „Nejvíc starostí mi ve tvém dopise dělá ta část o tvém zdraví. Píšeš, že kolem třetí hodiny se ti zvyšuje teplota, začíná tě bolet hlava, cítíš se unavený a chce se ti spát. To není dobré znamení. Je potřeba okamžitě začít pracovat na tom, aby ses těchto příznaků zbavil. První věc je, že bys měl úplně vysadit. Pokud jde o New York, nemyslím, že si tam budeš moci odpočinout, i když změníš zaměstnání. Poradil bych ti, abys jel hned do Nového Vrindávanu, ale tam je stejná zima jako v New Yorku. Za těch okolností jsi vítán tady, pokud se rozhodneš přijet odpočívat sem. Ale ať jsi kdekoliv, odpočívej a vyhýbej se vypětí. To bys měl podle mě dělat. Dej mi vědět, pro co se v této souvislosti rozhodneš.“ (dŠP Rájarámovi, 20. února 1969)

69-02 „Co se týče tvého churavého prstu, tady ti předepisuji léčebnou metodu. Potřebuješ kurkumový prášek a stejné množství vápence. To smíchej s vodou a svař to na pastu. Tou si to potírej, dokud je horká. Hajagrívu prý bolí záda – pro něj vezmi jeden díl červené papriky rozdrcené na prášek a k tomu přidej pět dílů denaturovaného alkoholu. Nech to 24 hodin odstát, potom přeceď a přidej jeden díl kafru. Po promíchání roztírej na bolavá místa na zádech třikrát denně.“ (dŠP Šjáma dásí, 21. února 1969)

69-03 „Udržuj si dobré zdraví a usilovně pracuj pro Krišnu. To je naše životní motto.“ (dŠP Rájarámovi, 6. března 1969)

69-03 „Obdržel jsem sušenou mangovou dřeň, za kterou ti děkuji. Prosím, posílej ji pravidelně, jím ji každý den během oběda.“ (dŠP Brahmánandovi, 10. března 1969)

69-03 „Došel mi tvůj moc pěkný dopis, a když ho čtu, jsem zároveň nešťastný i šťastný. Jsem šťastný, že mám od tebe zprávy, ale jsem nešťastný, když se dozvídám, že už 3 měsíce nejsi zdravá. Nevím, co kazí tvé zdraví, ale toto tělo je koneckonců vnější—nemělo by nás příliš rozrušovat. Bhagavad-gítá nám vysvětluje, že tělesné štěstí i neštěstí je dočasné, tak jako se střídají roční období, takže nás příliš nerozrušuje, když je tuhá zima nebo nesnesitelné horko; i tak musíme plnit své každodenní povinnosti. Stejně tak by nás neměly příliš rozrušovat tělesné bolesti. Jelikož jsme ale s tímto hmotným tělem už dlouho spojení, někdy nás to ovlivní. Ovšem s pomocí vyššího poznání musíme všechny bolesti tolerovat, na základě moudré úvahy, že tyto tělesné bolesti nejsou mé.“ (dŠP Jamuně, 13. března 1969)

69-03 „Mezitím se snaž zase uzdravit, v závislosti na Krišnovi, protože On je přece jen konečným Pánem všech situací. Ne doktor, medicína nebo místo, nakonec je to Krišna, kdo všechno zařídí. S tímto pohledem bychom měli pokračovat.“ (dŠP Rájarámovi, 20. března 1969)

69-03 „Co se týče tvého dopisu, ve kterém mě žádáš o svolení přijímat prasádam sestávající z ovoce, ořechů, mléčných produktů a zelené listové zeleniny—pokud ti to pomůže po zdravotní stránce, abys měl víc energie pro službu Krišnovi, pak musíš přijímat toto prasádam, a ne vařené pokrmy. Je-li třeba, můžeš si dávat nevařené obilniny, namočené přes noc ve vodě—to je také dobré. Jde o to, že musíš jíst takovou potravu, po které budeš fit. Ne víc ani míň, to je pokyn Pána Krišny v Bhagavad-gítě. Doufám, že jsi v pořádku."“ (dŠP Dajánandovi, 23. března 1969)

69-03 „Rád slyším, že se ti moc líbí život v Novém Vrindávanu a že se těšíte na svou první krávu. Dělám si ale starosti s tvým zdravím. Napsal jsem v této souvislosti Hajagrívovi. Z čeho mohla tvoje nemoc vzniknout, nevím. Dej mi prosím vědět, co řekne doktor. Je ale dobré, že se vztahuješ ke Krišnovi s ještě větší vírou a že zpíváš každý den 35 kol. Tento příznivý postoj si udržuj a určitě budeš ochráněná před vším nebezpečím.“ (dŠP Šjáma dásí, 24. března 1969)

69-03 „Můžeš zkusit použít olej na suchou kůži každý den před koupelí, to by mohlo pomoci. Hořčičný, olivový nebo nějaký jiný olej bude stačit.“ (dŠP Prabhávatí, 24. března 1969)

69-04 „Co se týče tvých dalších bodů, jsem rád, že se snažíš legalizovat naši Společnost. To jsme už udělali v Londýně i ve Spojených státech. Co se týče tvých potíží s okem, není nutné chodit na operaci. Doktoři nejsou svrchovaní léčitelé. To je Krišnova pozice. Ve vašich západních zemích mají doktoři velice rádi chirurgické operace. Pokud není jiná možnost, tak samozřejmě musíme tohoto démonského ošetření využít, ale snaž se tomu do poslední chvíle vyhýbat, a závisej na Krišnovi.“ (dŠP Krišnovi dásovi, 3. dubna 1969)

69-05 „Co se týče tvé potřeby pít nějaký teplý nápoj, když pracuješ, tak mléko je nejlepší. Připrav si horké mléko s trochou cukru, dobře to zamíchej a pij, když je to přiměřeně teplé, když tě to nepálí, s bublinami na hladině. To je nejlepší horký nápoj na světě.

Můžeš si také připravit halvu. To je pro chladnou zemi také moc dobré. Přidávej si do ní rozinky, mandle atd.“ (dŠP Šivánandovi, 4. května 1969)

69-05 „Co se týče mých bolestí zad, vypadá to, že posledních 10% už z mého těla zmizelo, ale hmotné tělo se může nakazit kdykoliv, tak bychom si s ním neměli dělat moc velké starosti. Musíme jednoduše pokračovat se svými činnostmi spojenými s vědomím Krišny.“ (dŠP Tamálovi Krišnovi, 6. května 1969)

69-05 „Co se týče tvé otázky, jak se dobře starat o své tělo, myslím, že když budeš dodržovat naše regulace ohledně stravy, dostatečně spát a držet se předepsaných pravidel čistoty, tzn. koupat se 2x denně, pak budeš zůstávat zdravý. Samozřejmě, dokud máme toto hmotné tělo, nemoc se vždycky občas objeví, ale to musíme tolerovat a nesmí nás to moc rozrušit. Vaišnava, který ví, že není toto tělo, ho kvůli tomu ovšem nezanedbává, ale patřičně se o ně stará, aby ho mohl používat ve službě Krišnovi. Člověk třeba ví, že není svým autem, ale kvůli tomu ho nezanedbává, naopak se o něj stará, aby mu mohlo sloužit. Takže svému tělu musíme věnovat dostatečnou péči a plnit jeho požadavky, ale když přijde nemoc nebo jiné nevyhnutelné nepříjemnosti, nerozruší nás to, protože takové potíže jsou jen dočasně projevené úkazy.“ (dŠP Balabhadrovi, 12. května 1969)

69-05 „První věc je, že se musíš cítit dobře. Ať jsi v jakýchkoliv podmínkách, měl by ses cítit dobře, protože jakmile onemocníš, všechno se převrátí vzhůru nohama. A co potřebuješ, abys byl zdravý, víš sám lépe než kdokoliv jiný. To je tvůj první úkol, a tvůj druhý úkol je organizovat prodej v obchodech, protože na tom závisí naše vydávání dalších publikací.“ (dŠP Brahmánandovi, 15. května 1969)

69-05 „Co se týče zařizování programů, nečekej žádnou pomoc od Sadánandy, protože má prakticky zničené zdraví. Nijak ho tedy nezatěžuj, potřebuje si důkladně odpočinout.“ (dŠP Krišnovi dásovi, 17. května 1969)

69-05 „S mým zdravím si nedělej starosti. Je mi teď docela dobře a chodím v Novém Vrindávanu každý den na procházky do okolních kopců. V Bostonu mě asi 3 - 4 dny silně bolela záda, ale Krišnovou milostí se to brzy spravilo. Říká se, že toto tělo je chrámem nemocí. Nebýt nemocný je s podivem, ale jinak není divu, když jsme nemocní.

Takže je to chrám nemocí. Vy jste ke mně samozřejmě všichni velice laskaví, jakmile mě něco zabolí, hned si děláte starosti, a já vám za to děkuji. Ale co mě se týče, jediné, co si přeji, je uspíšit mou životní misi, kterou je rozšířit vědomí Krišny v západní části světa. Pořád jsem pevně přesvědčený, že pokud se mi podaří ustanovit toto hnutí za pomoci všech chlapců a dívek, kteří jsou teď se mnou, bude to znamenat velký pokrok. Já jsem starý člověk, už přišla varovná znamení, ale než opustím toto tělo, přál bych si vidět, že někteří z vás jsou velmi silní v chápání vědomí Krišny. Jsem velice rád a pyšný, jak se vaše šestice chlapců a dívek snaží ze všech sil, i když se vám zatím nepodařilo zřídit středisko v Londýně. Až do daleké Indie se doneslo, že moji žáci odvádějí pěknou práci pro vědomí Krišny. To je moje pýcha.“ (dŠP Mukundovi, 27. května 1969)

69-07 „Mrzí mě, když se dozvídám, že tvé zdraví v současnosti není moc dobré. Nejlepší bude, když si nějakou dobu odpočineš, dokud se nebudeš cítit silnější. Když se Džadurání cítila hodně slabá, doporučil jsem jí naprostý odpočinek, dokud nebude silnější, a potom aby šla ven se sankírtanovou skupinou. Můžeš tedy postupovat stejně – odpočiň si podle potřeby, a jakmile se budeš cítit dobře, můžeš se vrátit ke svým aktivitám. V tvém současném stavu nepřipadá v úvahu, abys pracoval na indexu  k Bhagavad-gítě takové, jaká je. Až se tvé zdraví zlepší, promluvíme si o tom, jaká by pro tebe byla práce.“ (dŠP Madanovi Móhanovi, 23. července 1969)

69-08 „Co se týče Sádhany Aušadhalaji, můžeš mu napsat na adresu c/o Kavirádž Radžaní Čandra Šástrí, ulice Mahátmy Gándhího 227, Kalkata-7. Sděl mu příznaky své nemoci a požádej ho, aby ti poslal nějaké dobré léky. Ale vehikulum bude problém. V ájurvédské medicíně se používají vehikula, která se v této zemi velice těžko shání. Napiš jim tedy, aby poslali lék a vhodná vehikula, která v této zemi neseženeme. Pokud se ale ten lék smíchává jen s medem, což se často dělá, pak problém nebude. Odvolej se u tohoto lékaře na mé jméno. Bude to pak brát vážněji.“ (dŠP Góvindě dásí, 17. srpna 1969)

69-08 „Když vezmeš zelené banány, oloupeš je a dáš ven na slunce sušit na jeden, dva, tři dny—dokud neuschnou—, to mi pak můžete poslat, zvlášť až pojedu do Evropy. To je velice dobré tonikum pro játra, a já si teď dávám tyhle nezralé banány tady v Los Angeles každý den.“ (dŠP Góvindě dásí, 17. srpna 1969)

69-09 „Doufám, že už se ti zdraví zlepšilo. Děláš tak důležitou práci pro Krišnu, tak si musíš dávat pozor, aby ses o své zdraví náležitě starala. Jsi inteligentní dívka, tak ve spolupráci se svým manželem Pradjumnou můžeš rozhodnout, jaká bude nejlepší v této souvislosti přijmout opatření.“ (dŠP Arundhatí, 9. září 1969)

69-10 „Dejte mi prosím vědět, jak jíte, zda máte všechno potřebné, abyste mohli vařit dobré prasádam. Japonská rýže je hodně levná, a když si tedy budete připravovat dobrou rýži, dál, čapátí, zeleninu a trochu mléka, uchováte si dobré zdraví.“ (dŠP Balimu Mardanovi a Sudámovi, 3. října 1969)

69-10 „Ohledně té diety, kterou ti doktoři předepisují, je to v pořádku, když na nějaký čas vynecháš mléko. Zelenina postačí.“ (dŠP Baradrádžovi, 21. října 1969)

70-01 „Pokud se Krišna déví pořád ještě cítí slabá, může omezit všechny namáhavé činnosti a zpívat víc koleček džapy. Doufám, že už je na tom zdravotně lépe.“ (dŠP Dinéšovi, 22. ledna 1970)

70-04 „Ano, děje se pořád to samé. Snažím se měnit diety a někdy se postím. Ale je to koneckonců staré tělo, takže závratě nejsou nic nepřirozeného.“ (dŠP Himavatí, 1. dubna 1970)

71-08 „Pokud cítíš únavu, můžeš si odpočinout. Tvoje tělo je velmi cenné. Je věnované Krišnovi, tak se o něj musíš velmi pečlivě starat. Nejlepší medicínou je odpočívat  a zpívat mantru Hare Krišna vedle toho, co ti předepíše doktor. Mantra Hare Krišna je bhavaušadhi, lék na veškerou hmotnou nemoc.“ (dŠP Girirádžovi, 12. srpna 1971)

71-09 „Měl bys svou hospitalizaci brát jako příležitost zpívat mantru Hare Krišna 24 hodin denně. Koneckonců nejsme toto tělo, takže když je s tělem něco v nepořádku, nemůže to náš rozvoj vědomí Krišny narušit. Dokud máme pohyblivý jazyk, můžeme zpívat. A dokonce i když se jazyk nehýbe, můžeme myslet na Krišnu. Nějakým způsobem můžeme zůstávat ve styku s Krišnou, a to je náš životní úspěch.“ (dŠP Čidánandovi, 28. září 1971)

71-12 „Když člověk trpí na astma, neměl by nic jíst v noci, a celkově by se měl vyhýbat přeplňování žaludku. Zpívat Hare Krišna a pít jen čaranámritu je nejlepší lék na jakoukoliv tělesnou nemoc. Ale pokud potřebuješ ještě něco jiného, žvýkej vždy po jídle trochu tymiánu. Draslík s jódem dočasně léčí astma.“ (dŠP Upéndrovi, 8. prosince 1971)

72-01 „Přijímej dostatek zeleniny, trochu mléka, tvaroh a [...] Nepřetěžuj se. A nejez moc rýže. S takovou dietou budeš zdravý.“ (dŠP Gargamunimu Mahárádžovi, 1. ledna 1972)

72-02 „Doktoři podávají medicínu a mluví o jistotě, ale jistého není nic, a když není nic jisté, proč bychom měli porušovat naše čtyři základní zásady? Nemyslím si, že braní této medicíny se zvířecími produkty dává nějakou záruku jistoty. Ale pokud je to jisté, pak to můžeš přijmout. Ale je to velice pochybné. Když tam přijedu, podívám se, co je v nepořádku.“ (dŠP Góvindě dásí, 12. února 1972)

72-02 „Co se týče tvého dalšího dopisu, oddanost nezávisí na těle, a navzdory všem potížím můžeme zpívat, dokud máme jazyk—a dokonce i kdybychom neměli jazyk, můžeme zpívat v mysli. Tak proč byste neměli sloužit s oddaností? Naopak, považuji tebe a tvého dobrého manžela, Gaurasundaru, za dva z mých nejpřednějších žáků a ta práce, kterou děláte, je pro mě zdrojem velkého povzbuzení a potěšení, takže si nemyslete, že když jste někdy nemocní nebo slabí, že neděláte žádný pokrok nebo že jste pro mě zklamáním. Ne. Pořád na vás na oba myslím, že Krišna vám dá všechna svá požehnání. Pokud jen budete pořád schopní zpívat Hare Krišna, tak to je stejné jako dodržování všech ostatních usměrňujících zásad.“ (dŠP Góvindě dásí, 12. února 1972)

72-02 „Psychiatři jsou humbuk, jenom humbuk. Od nich se nedá čekat pomoc. Nejlepší je být bez ustání zapojený v sankírtanu, zpívání a naslouchání, to vyléčí každého z mentálních nemocí.“ (dŠP Upéndrovi, 19. února 1972)

72-08 „Pokud dokážeš obstarat eukalyptové větvičky, můžeš mi je posílat kamkoliv na světě, kde zrovna jsem, a díky tobě budu mít vždy výborné kartáčky na zuby. Eukalyptus je nejlepší.“ (dŠP Dámódarovi, 6. srpna 1972)

72-08 „Teď vy dva manželé rozviňte plán pro Vrindávan. Už dávno jste chtěli jet do Vrindávanu, tak myslím, že je přesně vám dáno, abyste tam pobývali a dohlíželi na všechno. Ale žijte opatrně, je to Indie, musíme žít podle času, místa a okolností, to je inteligence. Celkově vzato, kromě svého manžela by ses s nikým neměla příliš důvěrně stýkat, tak jako to dělají indické ženy.“ (dŠP Gurudásovi a Jamuně, 3. srpna 1972)

73-04 „Rád bych tě požádal, abys mi poslal nějaký ten hořký meloun, který tam pěstujete. Nakrájej ho na kousky, usuš a potom pošli. Pozítří vyrážím do Los Angeles, tak mi to pošli tam.“ (dŠP Džajapatákovi Mahárádžovi, 11. dubna 1973)

73-04 „Přijmi prosím má požehnání. V minulosti jsi mi posílala sušené banány, tak mi je prosím zase začni posílat. Pozítří vyrážím do Los Angeles, tak bych od tebe zase rád nějaké ty sušené banány dostal.“ (dŠP Góvindě dásí, 11. dubna 1973)

73-09 „Co se týče tohoto problému, doporučuji, abys jedl stravu bez koření. Kromě toho dbej, abys každý den pročistil střeva.“ (dŠP Džajádvaitovi, 22. září 1973)

73-10 „Co se týče tvého zdraví, Havaj má velice dobré klima. Můžeš se koupat v moři, a to ti uchová zdraví. Jez dály, zvlášť urad, arhad a toor, trochu sýra, burské ořechy a zelenou potravu, zvlášť dýňové listy.“ (dŠP Sudámovi dásovi Gósvámímu, 12. října 1973)

73-11 „Nějaký čas jsem teď na tom zdravotně poměrně dobře. Když jsem vyrazil z Kalkaty do Londýna, byl jsem hodně nemocný, ale tam se mi zdraví zlepšilo. Je to přece jen staré tělo. Je mi 78, a milostí Krišny to ještě jde. Takže jsem velice vděčný, že se ptáte na mé zdraví.“ (dŠP Dinéšovi Čandrovi Sarkarovi, 9. listopadu 1973)

74-06 „Mrzí mě, když slyším, jak je na tom tvá žena zdravotně špatně. Tolikero léčení jste vyzkoušeli, pilulky a lepší klima a návštěvy doktorů, ale pořád se to nezlepšuje. Myslím, že ji můžeš nechat nastoupit delší pobyt v nemocnici, aby se jí zdraví vrátilo. Dokud nebude zdravá, na děti byste neměli pomýšlet.“ (dŠP Muralídharovi, 9. června 1974)

74-08 „Musíme naše činnosti plánovat tak, abychom byli čím dál silnější, ne slabší. Já fyzicky slábnu, tak vy, chlapci, buďte čím dál silnější. Pak také v Májápuru chtějí peníze a zrno, co uděláš s tím?“ (dŠP Tamálovi Krišnovi Mahárádžovi, 13. srpna 1974)

74-11 „Co se týče tvého zdraví, dokud máme tělo, vždycky může být zdravé, nebo nezdravé. Někdy budou potíže, a někdy ne. V Gítě Krišna říká, že tyto věci přicházejí a odcházejí stejně jako roční období. Takže je musíme tolerovat. Čaitanja Maháprabhu doporučuje: tṛṇād api su-nīcena, taror iva sahiṣṇunā. Musíme být tolerantní jako strom a pokorní jako stéblo trávy. Takoví lidé mohou zpívat mantru Hare Krišna a kázat. V Bombaji zažíváme mnohé útrapy. Co se dá dělat.“ (dŠP Subalovi dásovi Svámímu, 25. listopadu, 1974)

74-12 „Takže vy všichni jste inteligentní chlapci, tak byste měli zvážit přání mého Gurua Mahárádže a pomoci mi patřičným způsobem. Co se týče spravování chrámu, jeden člověk tam může zůstat, když ostatní půjdou ven, aby se postaral o Božstva. A vy se můžete večer vrátit domů a přijmout v hojnosti prasádam. Pro udržení těla a duše pohromadě stačí jedno bohaté jídlo. Přes den nemusíte jíst a najezte se v noci. Oddanému ve skutečnosti stačí najíst se jednou denně, ať už ve dne, nebo v noci. A cokoliv jíte, musíte nejdřív obětovat. Tím nemyslím, abyste zanedbávali chrámový život. Nepochopte to špatně. Ale jeden člověk může zůstat, a co se týče ostatních oddaných, ti se mohou najíst jednou, ve dne nebo v noci po kírtanu, pak šest hodin tvrdého spánku, a tak bude o jejich zdraví náležitě postaráno.“ (dŠP Šrí Góvindovi dásovi, 6. prosince 1974)

75-01 „Co se týče tvého držení půstu, když jsi nemocný, půst je ten nejlepší lék. S nemocí se zachází jako s nechtěnými hosty – když jim nedáš najíst, odejdou.“ (dŠP Révatínandanovi Svámímu, 16. ledna 1975)

75-04 „Pokud se tedy lidé začnou zajímat o naši filozofii, pak můžeme zvažovat dvě další zařízení: mateřskou školku a dotovanou kliniku pro starší a nemocné. Kliniku nemáme na celém světě žádnou. To by byla pionýrská iniciativa. Co se školy týče, tu už máme v Africe a v Americe, a máme zkušený personál, který může učit v našem duchu. Ohledně kliniky ale nemáme vůbec žádné zkušenosti.“ (dŠP Dr. Ghóšovi, 5. dubna 1975)

75-04 „Co se týče soužení Bhúmati déví dásí, měla by se jednoduše nechat náležitě ošetřit. Využijte co nejlépe špatný nákup. Toto hmotné tělo je špatný nákup, protože pořád přináší nějaké utrpení. Využít tento špatný nákup co nejlépe znamená za všech okolností prokazovat oddanou službu. Prach z lotosových nohou duchovního učitele se nikdy nemá používat pro hmotný prospěch. To je naprosto špatná představa. Nejlepší bude, když se ta dívka bude ze všech sil snažit zpívat každý den šestnáct kol a dodržovat všechna usměrňující pravidla, i když ji něco souží. Tak dokáže plně pochopit milost Krišny a duchovního učitele.“ (dŠP Krišnánandiní déví dásí, 8. dubna 1975)

75-04 „Nejlepší, co může tvá žena dělat, je snažit se tolerovat bolesti a vykonávat svou oddanou službu, jak nejlépe může. Je-li to těžké, měla  by se snažit získat svému problému náležité léčení. V tomto případě můžete požádat o radu Džagadíšu dáse. Za všech okolností by měla dodržovat usměrňující pravidla a zpívat alespoň šestnáct dobrých kol každý den.“ (dŠP Džitasvárovi dásovi, 17. dubna 1975)

75-04 „Toto tělo patří Krišnovi, a proto ho musíme stále udržovat ve zdravém stavu, jak jen můžeme. Pokud ale kvůli nějakým minulým hříšným činnostem zakoušíme nějaké tělesné utrpení, nemělo by nás to odradit. Oddaná služba musí pokračovat za všech okolností. Toto hmotné tělo je ve skutečnosti špatným nákupem, protože často trpí, ale my musíme ten špatný nákup co nejlépe využít. To znamená být pořád bez odchýlení zaměstnaný službou Krišnovi.“ (dŠP Viruhovi dásovi, 19. dubna 1975)

75-05 „Co se týče tvé fyzické choroby, měl bys dělat vše potřebné, abys ji náležitě ošetřil. Vše, co je praktické.“ (dŠP Bhaktovi dásovi, 7. května 1975)

75-06 „V dějinách je mnoho příkladů oddaných, kteří byli fyzicky velice indisponovaní, ale přesto rozvíjeli vědomí Krišny. Dodnes je na místech, jako je Vrindávan v Indii, mnoho slepých, zmrzačených, chromých, deformovaných a jinak postižených lidí, kteří jsou ale odhodlaní praktikovat vědomí Krišny, jak nejlépe mohou. Takže tak bys měla také jednat. Prostě buď odhodlaná praktikovat proces bhakti-jógy s těmi schopnostmi, které máš. Pokud budeš skutečně upřímná, Krišna ti pomůže. Pokud potřebuješ nějakou lékařskou pomoc, přijmi, co je nutné.“ (dŠP Krišna-vilásiní déví dásí, 3. června 1975)

75-06 „Jste-li ochotný poskytovat mým žákům vaše lékařské služby, to by bylo výborné. Udržovat tělo způsobilé a zdravé je důležité, aby nám špatné zdraví nebránilo ve službě Krišnovi. Nemoc může narušit naši službu, a proto se jí chceme vyhýbat, jak jen to jde.“ (dŠP Dr. Currierovi, 19. června 1975)

75-09 „Dostal jsem v pořádku tvůj dopis datovaný 6. září 1975, s přiloženými fotkami farmy. To místo se mi líbí a rád bych tam jel. Přijedu, jen co mi řekneš. Bude-li tento plán úspěšně fungovat, podaří se nám znázornit indické ideály a získat vládní podporu. Ano, Hansadúta může poskytnout 2 lakhy rupií na zavlažování. Také žádám, aby případně vyjednal poslání anglických oddaných. Nemocnice s přírodní péčí, jak jsi ji popsal, je v pořádku.“ (dŠP Mahámsovi Svámímu, 9. září 1975)

75-11 „Dostal jsem tvůj dopis datovaný 9. října 1975 a vzal jsem na vědomí jeho obsah. Co se týče potíží s tvým dítětem, nemůžu říct, ale osobně bych nesouhlasil, aby doktoři provedli takovou operaci. Když jsem byl v New Yorku v roce 1968 v nemocnici, chtěli mi operovat mozek, ale já jsem takticky tu nemocnici opustil. Proto říkám, abyste ke mně nikdy nevolali doktora a neposílali mě do nemocnice. Rozhodni se sám, ale já bych s tím nesouhlasil.“ (dŠP Mahápurušovi dásovi, 4. listopadu 1975)

75-11 „Co se týče vašeho syna, voďte ho k Božstvům a vybídněte ho, ať skládá poklony. On to uvidí a naučí se to. Ano, tělo člověk dostává na základě karmy, ale ani hluchota není překážkou v rozvoji vědomí Krišny. Jen ho naučte dívat se na Božstva, klanět se a přijímat prasádam. To ho přivede k vědomí Krišny. Později, bude-li si Krišna přát, se u něj může sluch vyvinout. Krišna je všemohoucí a může udělat cokoliv, co chce. K čemu je karmí škola pro hluché. Raději ho posaďte před Božstva, ať Je vidí a skládá poklony.“ (dŠP Lóčánandovi dásovi a Ráméšvarí dásí, 9. listopadu 1975)

75-12 „Především si zaopatři vlastní obilí, mléko a zeleninu, jez tolik, kolik je absolutně nezbytné, nejez víc, a tak si uchováš zdraví. Dodržuj usměrňující zásady a pak, pokud ti bude zbývat čas, můžeš věnovat svou pozornost dalším věcem. Ale myslím, že bys neměl promarňovat čas na nic jiného, než je oddaná služba a udržování těla v pořádku. Neměl bys zbytečně promarňovat svůj drahocenný čas.“ (dŠP Róčanovi dásovi, 17. prosince 1975)

75-12 „Ten program, který jsi naplánoval, je velice pěkný, ale já nemůžu jít dlouho v průvodu, protože mám volání přírody. Můžu jít nanejvýš jednu hodinu.“ (dŠP Jašómatínandanovi dásovi, 17. prosince 1975)

76-03 „Co se týče domovních rozvodů vody, to není nic těžkého. Dá se to udělat velice snadno, pokud je vysoká vodní nádrž s dostatkem vody. To někdy vidíme ve velkých továrnách. Je-li dostatek vody, není problém se špatnou hygienou. Nemoci se objevují tam, kde je špína. A potom také nejezte víc, než je potřeba. Oni jedí kdykoliv, jen co se jim nabídne nějaké dobré jídlo. To je jejich nemoc. Co se týče venkovních záchodů,  pokud je neschválí, můžete mít septik nebo chodit kálet na pole. Sám jsem to tak dělal. Nikdy mě nebavilo chodit na hloupé záchody, tak jsem chodil na pole.“ (dŠP Kírtanánandovi Mahárádžovi, 23. března 1976)

76-05 „Také jsem zjistil, že jeden olej, který s sebou přivezl Pradjumna z Bombaje, dává trochu úlevu od tlaku v hlavě. Můžeš mi ho poslat 3 lahvičky, olej Brahmí, vyrábí ho Sádhana Aušadhala. Mají svou prodejnu v Bombaji poblíž křižovatky Kalpadevi Rd. a Princess St. Musí být hodně dobře zabalený, jinak se ty lahvičky mohou rozbít nebo to z nich může prosakovat.“ (dŠP Girirádžovi, 11. května 1976)

76-06 „V horkých klimatech pořádej programy v noci, a ve dne můžeš odpočívat. Také si můžeš připravovat nápoj ze zeleného manga. Opeč zelené mango a pak ho oloupej. Dužinu smíchej s trochou soli, černého pepře a cukru, přidej vodu, aby vznikla tekutina, a tu vypij. To tě ochrání, abys z toho horka nedostal mrtvici.“ (dŠP Gargamunimu, 7. června, 1976)

76-08 „V New Yorku jsem se nachladil a asi měsíc jsem každou noc prokašlal a nemohl jsem spát. Přesto ale cestuji dál. Z New Yorku jsem letěl do Londýna, pak do Paříže, do Teheránu, do Bombaje, do Haidarábádu a sem. Takže mě mrzí, když se dozvídám, že vám není dobře. Modlete se ke Krišnovi a zpívejte Hare Krišna. Tělo je chrám nemoci,  janma-mṛtyu-jarā-vyādhi. Nemoc je naším nevyhnutelným společníkem. Přesto musíme plnit své povinnosti spojené s vědomím Krišny, jak jen můžeme, a Krišna nám pomůže.“ (dŠP Dinéšovi Čandrovi Sarkarovi, 20. srpna 1976)

76-10 „Co se týče vašich dalších návrhů, ájurvédská medicína je dobrý nápad, pokud ovšem najdeme kvalitního výrobce.“ (dŠP Dr. Čaterdžímu, 6. října 1976)

76-10 „Ta dívka, která má zdravotní problémy, se musí naučit být tolerantní. Dokud máme hmotné tělo, budeme zakoušet samou bolest. Rozkoš je klam.“ (dŠP Bálovi Krišnovi dásovi, 23. října 1976)

76-10 „Dokud máme hmotné tělo, budeme zakoušet samou bolest. Rozkoš je jen klam. Nenaříkej, pokud jsi v nějaké ,nešťastné‘ situaci. Může být i požehnaná, když ji využiješ k tomu, že budeš vážně rozvíjet vědomí Krišny. Dodržuj usměrňující zásady, zpívej 16 kol, služ, jak jen můžeš, a studuj mé knihy. Úspěch máš zaručený.“ (dŠP Krišna-vilásiní dásí, 25. října 1976)

76-12 „Co se týče mantry Nárájana-kavača, mantra Hare Krišna je vším. Ale myslím, že příliš těžce pracuješ. To je příčinou tvojí nemoci. Zůstaň v Májápuru. Odpočívej podle potřeby. A pracuj skrze své asistenty. A zpívej Hare Krišna.“ (dŠP Džajapatákovi Mahárádžovi, 4. prosince 1976)

77-02 „S tímto tělem bude konec, dnes nebo zítra. Neměli bychom si s ním dělat moc velké starosti. Stromy také žijí tisíce let, ale to neznamená, že je to úspěšný život. Úspěšný život je život s vědomím Krišny. Milostí Krišny jsi oddaný od samého začátku, a to je ta pravá výhra ve tvém životě.

Děkuji za tvůj šek, ale byl bych raději, kdybys ty peníze použil na svou léčbu. Jestli chceš, tak ti je zase vrátím. Ale slyšel jsem, že máš nějaký příjem. Modlím se ke Krišnovi, abys byl čím dál pokročilejší v životě s vědomím Krišny.  O sádhuovi je řečeno: jīva vā maro sādhur, sádhu může žít nebo umřít, na tom nezáleží. Když žije, dělá věci, které se pojí s vědomím Krišny, a když umře, jde zpátky k Bohu. Doufám, že se tvé zdraví zlepšuje.“ (dŠP Džajánandovi, 26. února 1977)

77-03 „Vyráběj olej z ricínových semínek a skladuj ho v dostatečném množství. Dá se využít mnoha způsoby: ke spalování, mazání, vaření, a také jako projímadlo k léčení všech nemocí.“ (dŠP Nitjánandovi dásovi, 16. března 1977)